Nasze domy
Początkowo w Japonii współpracowałyśmy w działalności apostolskiej z Franciszkanami Konwentualnymi (więcej inf. w zakładce historia Zgromadzenia), pomagając im w prowadzeniu domów dziecka, domów dla osób starszych, przedszkoli, szkół podstawowych. W roku 1960 otrzymałyśmy od diecezji Fukuoka dom dziecka pod nazwą Ogród Matki Bożej.
Dnia 20 kwietnia 1961 r. został otwarty w Konagai zakład Misakae no Sono (Ogród Chwały Bożej) jako pierwsza samodzielna nasza placówka i w tym samym roku powstał także na tym terenie Dom łaski dla dzieci upośledzonych, a w 1966 r. – Dom przyjaźni dla dzieci w najcięższym stanie zdrowia. Był to pierwszy katolicki szpital dla dzieci w Japonii. W 1967 r. powstał Dom nadziei dla dorosłych niepełnosprawnych, w którym pomagamy podopiecznym prowadzić normalne życie, a w 1973 r. szpital Ajumi dla dzieci i dorosłych upośledzonych umysłowo.
Codzienna nasza praca apostolska wśród upośledzonych wzbudza najwięcej podziwu u pogan i pociąga do wiary. Największą radość sprawia nam widok powiększającej się liczby ludzi proszących o chrzest święty. Za młodu wątpiłam w istnienie Boga – wyznała swego czasu jedna Japonka. – Dopiero widok sióstr skupionych i poświęcających się codziennie dla bliźnich, pokazał mi, że On istnieje i daje prawdziwą radość.
Obok zakładu Misakae no Sono powstawały także inne placówki. Najważniejsze z nich to: powstały w 1967 r. dom dla osób starszych pod nazwą Ogród Różany w Saga, a następnie dom dla dzieci ciężko chorych, w 1968 r. żłobek dla dzieci na wyspie Madara-jima, w 1974 r. żłobek dla dzieci w diecezji Fukuoka w Jobuco, w 1975 r. w Konagai dom dla uciekinierów z Wietnamu, który następnie został w 1978 r. przeniesiony do Oita, w 1979 r. zakład dla niepełnosprawnych dorosłych pod nazwą Matka Najczystsza, w 1983 r. szpital dla dzieci i dorosłych w ciężkim stanie, w 1987 r. fabryka w Oita pod nazwą Dom Nazaretański, w której pracę podjęli niepełnosprawni. Poprzez te dzieła miłosierdzia pragniemy ukazać światu wielkość i piękno naszej wiary. Zajmujemy się ludźmi niepełnosprawnymi oraz upośledzonymi fizycznie i psychicznie o dużej rozpiętości wiekowej.
Inną formą naszej działalności apostolskiej w Japonii jest praca wydawnicza. Dnia 14 sierpnia 1962 r., w 21. rocznicę śmierci męczeńskiej św. Maksymiliana, rozpoczęłyśmy wydawać czasopismo Ai (Miłość), które początkowo było skierowane do wszystkich dobroczyńców Misakae no Sono, ale z czasem stało się ono narzędziem do rozszerzania duchowości św. Maksymiliana szczególnie wśród dziewcząt i kobiet japońskich, które w tamtym czasie były zdominowane przez mężczyzn. Poprzez to czasopismo chciałyśmy podnieść poziom moralny kobiet w Japonii i ukazać piękno życia w miłości, czystości i poszanowaniu.
Obecnie w Japonii znajduje się 18 klasztorów, z czego 8 to zakłady dla upośledzonych. Poprzez prowadzone dzieła miłosierdzia pragniemy ukazywać światu wielkość i piękno naszej wiary. Naszym pragnieniem jest uszczęśliwienie ludzi, którzy są odrzuceni przez innych. Wszystkie zakłady powstały jako odpowiedź na konkretne potrzeby ludzi, którzy <wyciągali ręce> po pomoc. Staramy się zaspokajać ich potrzeby medyczne, wychowawcze, edukacyjne, rehabilitacyjne. Modlitwa jest dla nas największym źródłem światła i mocy, aby pomóc skutecznie ludziom potrzebującym, wykorzystując nawet minimalne ich możliwości pracy i nauki, aby mogli tak jak ludzie zdrowi cieszyć się życiem i oddawać chwałę Bogu. Pracę traktujemy jako świadectwo miłości do Pana Jezusa przez Niepokalaną, dostrzegając Jego oblicze w każdym człowieku, szczególnie chorym. Staramy się być nieustannie do dyspozycji Niepokalanej, aby poprzez troskę o własną świętość i prowadzoną działalność apostolską ratować dusze.
Dom Generalny
Franciscan Sister of M.I.
Mother House
Konagai-cho Nagasaki-ken
859-0193 Japan
tel. 0957-34-2228
e-mail: kolbe-mi
Zdjęcia z Japonii
W 1989 r. podjęłyśmy decyzję rozszerzenia swojej działalności także na Koreę Południową. W 1992 r. został tam otwarty zakład dla osób niepełnosprawnych. Jest to początek naszej działalności w tym kraju.SONGMO E MAUL
Zdjęcia z Korei
Pierwszy nasz dom na ziemi polskiej powstał w Strachocinie, a patronuje mu św. Maksymilian Maria Kolbe. Jest to nasz dom główny w Polsce (dom generalny znajduje się w Konagai), a zarazem dom formacyjny, w którym wstępujące do Zgromadzenia dziewczęta przygotowują się do życia zakonnego. Z racji obchodów 100. rocznicy urodzin św. Maksymiliana, 21 sierpnia 1994 r., ks. abp Józef Michalik poświęcił nasz nowy dom pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie mieści się Ośrodek Zdrowia. Obecnie jednakże z powodu ograniczenia personalnego funkcjonuje tu jedynie gabinet lekarski, w którym siostra lekarz służy chorym z najbliższego otoczenia. Poprzez tę pracę apostolską staramy się nieść ulgę cierpiącym.
Dnia 21 listopada2003 r. został poświęcony oddzielny dom nowicjacki pod nazwą Zwiastowania NMP, gdzie siostry nowicjuszki poprzez życie ukryte wraz z Maryją uczą się odpowiadać fiat w codzienności, aby dobrze przygotować się do całkowitego oddania się Jezusowi przez złożenie ślubów.
Także w Strachocinie prowadzimy Oratorium św. Józefa, gdzie przez posługę ewangelicznej Marty pragniemy służyć przybywającym na rekolekcje grupom z całej Polski. Swoją pokorną służbą na wzór Służebnicy Pańskiej przebywającej z posługą u św. Elżbiety pragniemy zbliżać wszystkich do Niepokalanej, która jest naszym Ideałem. Zawsze chętnie na zaproszenie grup dzielimy się swoją duchowością promując Rycerstwo Niepokalanej, zachęcając do całkowitego oddania się Niepokalanej i wszystkim rozdajemy Cudowne Medaliki. Dwa razy do roku organizujemy także rekolekcje w duchu MI dla młodzieży żeńskiej gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (więcej informacji w zakładce rekolekcje), aby młodym dziewczętom pomóc odnaleźć w Niepokalanej ideał i wzór do naśladowania.
W Strachocinie służymy również w parafii podejmując pracę zakrystianki i organistki. Prowadzimy także grupy MI dzieci i młodzieży, uczestniczymy w spotkaniach MI dorosłych, a także zakładamy grupy MI w okolicznych parafiach.
Dom Formacyjny
Strachocina 1a
38-500 Sanok
tel. +48 13 462 62 62
e-mail: siostrymi.strachocina@gmail.com
Zdjęcia ze Strachociny również w Aktualnościach
Dnia 8 grudnia 1993 r. ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, poświęcił nasz nowy dom pod nazwą Matki Bożej Niepokalanej. W Niepokalanowie pracujemy w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów redagując Małego Rycerzyka Niepokalanej, miesięczniku dla dzieci, a także w Narodowym Ośrodku M.I. im. Brata Innocentego Wójcika i w kancelarii parafialnej.
ul. Długa 42
96-515 Teresin
e-mail: siostrymi.niepokalanow@gmail.com
Zdjęcia z Niepokalanowa
29 września 1995 r. powstał dom w Zielonej Górze pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie pracujemy jako zakrystianki w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi, a także prowadzimy grupę MI w tej parafii. Promujemy również MI w okolicznych parafiach.
ul. Kościelna 11
65-064 Zielona Góra
e-mail: siostrymi.zielonagora@gmail.com
Zdjęcia z Zielonej Góry
Od 2000 roku prowadzimy zakład opiekuńczo-pielęgnacyjnego im. bł. Achillesa w Kosinie. Świadcząc miłosierdzie wobec potrzebujących staramy się stworzyć ludziom starszym i chorym atmosferę prawdziwego domu rodzinnego, w którym promieniuje miłość i każdy czuje się potrzebny.
Kosina 180
37-112 Kosina
tel. +48 17 224 62 91
e-mail: siostrymi.kosina@gmail.com
Zdjęcia z Kosiny
Dnia 8 września 2005 r. podjęłyśmy pracę w diecezjalnym Radiu FARA w Przemyślu. Wykorzystując fale radiowe do zbliżania ludzi do Boga i Niepokalanej, włączamy się przez ten środek masowego przekazu do ewangelizacji i katechizacji radiosłuchaczy.
ul. Grodzka 11
37-700 Przemyśl
e-mail: siostrymi.przemysl@gmail.com
Zdjęcia z Przemyśla