Nasze domy

dom generalny1JAPONIA

Początkowo w Japonii współpracowałyśmy w działalności apostolskiej z Franciszkanami Konwentualnymi (więcej inf. w zakładce historia Zgromadzenia), pomagając im w prowadzeniu domów dziecka, domów dla osób starszych, przedszkoli, szkół podstawowych. W roku 1960 otrzymałyśmy od diecezji Fukuoka dom dziecka pod nazwą Ogród Matki Bożej.

Dnia 20 kwietnia 1961 r. został otwarty w Ko­nagai zakład Misakae no Sono (Ogród Chwały Bożej) jako pierwsza samodzielna nasza placówka i w tym samym roku powstał także na tym terenie Dom łaski dla dzieci upośledzonych, a w 1966 r. – Dom przyjaźni dla dzieci w najcięższym stanie zdrowia. Był to pierwszy katolicki szpital dla dzieci w Japonii. W 1967 r. powstał Dom nadziei dla dorosłych niepełnosprawnych, w którym pomagamy podopiecznym prowadzić normalne życie, a w 1973 r. szpital Ajumi dla dzieci i dorosłych upośledzonych umysłowo.

Codzienna nasza praca apostolska wśród upośledzonych wzbudza najwięcej podziwu u pogan i pociąga do wiary. Największą radość sprawia nam widok powiększającej się liczby ludzi proszących o chrzest święty. Za młodu wątpiłam w istnienie Boga – wyznała swego czasu jedna Japonka. – Dopiero widok sióstr skupionych i poświęcających się codziennie dla bliźnich, pokazał mi, że On istnieje i daje prawdziwą radość.

Obok zakładu Misakae no Sono powstawały także inne placówki. Najważniejsze z nich to: powstały w 1967 r. dom dla osób starszych pod nazwą Ogród Różany w Saga, a następnie dom dla dzieci ciężko chorych, w 1968 r. żłobek dla dzieci na wyspie Ma­dara-jima, w 1974 r. żłobek dla dzieci w diecezji Fukuoka w Jobuco, w 1975 r. w Konagai dom dla uciekinierów z Wietnamu, który następnie został w 1978 r. przeniesiony do Oita, w 1979 r. zakład dla niepełnosprawnych dorosłych pod nazwą Matka Najczystsza, w 1983 r. szpital dla dzieci i dorosłych w ciężkim stanie, w 1987 r. fabryka w Oita pod nazwą Dom Nazaretański, w której pracę podjęli niepełnosprawni. Poprzez te dzieła miłosierdzia pragniemy ukazać światu wielkość i  piękno naszej wiary. Zajmujemy się ludźmi niepełnosprawnymi oraz upośledzonymi fizycznie i psychicznie o dużej rozpiętości wiekowej.

Inną formą naszej działalności apostolskiej w Japonii jest praca wydawnicza. Dnia 14 sierpnia 1962 r., w 21. rocznicę śmierci męczeńskiej św. Maksymiliana, rozpoczęłyśmy wydawać czasopismo Ai (Miłość), które początkowo było skierowane do wszystkich dobroczyńców Misakae no Sono, ale z czasem stało się ono narzędziem do rozszerzania duchowości św. Maksymiliana szczególnie wśród dziewcząt i kobiet japońskich, które w tamtym czasie były zdominowane przez mężczyzn. Poprzez to czasopismo chciałyśmy podnieść poziom moralny kobiet w Japonii i ukazać piękno życia w miłości, czystości i poszanowaniu.

dom generalny2Obecnie w Japonii znajduje się 18 klasztorów, z czego 8 to zakłady dla upośledzonych. Poprzez prowadzone dzieła miłosierdzia pragniemy ukazywać światu wielkość i piękno naszej wiary. Naszym pragnieniem jest uszczęśliwienie ludzi, którzy są odrzuceni przez innych. Wszystkie zakłady powstały jako odpowiedź na konkretne potrzeby ludzi, którzy <wyciągali ręce> po pomoc. Staramy się zaspokajać ich potrzeby medyczne, wychowawcze, edukacyjne, rehabilitacyjne. Modlitwa jest dla nas największym źródłem światła i mocy, aby pomóc skutecznie ludziom potrzebującym, wykorzystując nawet minimalne ich możliwości pracy i nauki, aby mogli tak jak ludzie zdrowi cieszyć się życiem i oddawać chwałę Bogu. Pracę traktujemy jako świadectwo miłości do Pana Jezusa przez Niepokalaną, dostrzegając Jego oblicze w każdym człowieku, szczególnie chorym. Staramy się być nieustannie do dyspozycji Niepokalanej, aby poprzez troskę o własną świętość i prowadzoną działalność apostolską ratować dusze.

Dom Generalny
Franciscan Sister of M.I.
Mother House
Konagai-cho Nagasaki-ken
859-0193 Japan
tel. 0957-34-2228
e-mail: kolbe-mi@icv-net.ne.jp

Zdjęcia z Japonii

KOREA POŁUDNIOWAna_strone079

W 1989 r. podjęłyśmy decyzję rozszerzenia swojej działalności także na Koreę Południową. W 1992 r. został tam otwarty zakład dla osób niepełnosprawnych. Jest to początek naszej działalności w tym kraju.SONGMO E MAUL

     Chungnam Nonsan shi
       Sangwolmyon, Senbi-Ro 1166
                    320- 930 South Korea
tel. 041 732-3583

Zdjęcia z Korei

POLSKA

strachocina13Strachocina

Pierwszy nasz dom na ziemi polskiej powstał w Strachocinie, a patronuje mu św. Maksymilian Maria Kolbe. Jest to nasz dom główny w Polsce (dom generalny znajduje się w Konagai), a zarazem dom formacyjny, w którym wstępujące do Zgromadzenia dziewczęta przygotowują się do życia zakonnego. Z racji obchodów 100. rocznicy urodzin św. Maksymiliana, 21 sierpnia 1994 r., ks. abp Józef Michalik poświęcił nasz nowy dom pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie mieści się Ośrodek Zdrowia. na_strone120Obecnie jednakże z powodu ograniczenia personalnego funkcjonuje tu jedynie gabinet lekarski, w którym siostra lekarz służy chorym z najbliższego otoczenia. Poprzez tę pracę apostolską staramy się nieść ulgę cierpiącym.

Dnia 21 listopada2003 r. został poświęcony oddzielny dom nowicjacki pod nazwą Zwiastowania NMP, na_strone121gdzie siostry nowicjuszki poprzez życie ukryte wraz z Maryją uczą się odpowiadać fiat w codzienności, aby dobrze przygotować się do całkowitego oddania się Jezusowi przez złożenie ślubów.

Także w Strachocinie prowadzimy Oratorium św. Józefa, gdzie przez posługę ewangelicznej Marty pragniemy służyć przybywającym na rekolekcje grupom z całej Polski. Swoją pokorną służbą na wzór Służebnicy Pańskiej przebywającej z posługą u św. Elżbiety na_strone087pragniemy zbliżać wszystkich do Niepokalanej, która jest naszym Ideałem. Zawsze chętnie na zaproszenie grup dzielimy się swoją duchowością promując Rycerstwo Niepokalanej, zachęcając do całkowitego oddania się Niepokalanej i wszystkim rozdajemy Cudowne Medaliki. Dwa razy do roku organizujemy także rekolekcje w duchu MI dla młodzieży żeńskiej gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (więcej informacji w zakładce rekolekcje), aby młodym dziewczętom pomóc odnaleźć w Niepokalanej ideał i wzór do naśladowania.

W Strachocinie służymy również w parafii podejmując pracę zakrystianki i organistki. Prowadzimy także grupy MI dzieci i młodzieży, uczestniczymy w spotkaniach MI dorosłych, a także zakładamy grupy MI w okolicznych parafiach.

Dom Formacyjny
Strachocina 1a
38-500  Sanok
tel. +48 13 462 62 62
e-mail: siostrymi.strachocina@gmail.com

Zdjęcia ze Strachociny również w Aktualnościach

niepokalanow1Niepokalanów

Dnia 8 grudnia 1993 r. ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, poświęcił nasz nowy dom pod nazwą Matki Bożej Niepokalanej. W Niepokalanowie pracujemy w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów redagując Małego Rycerzyka Niepokalanej, miesięczniku dla dzieci, a także w Narodowym Ośrodku M.I. im. Brata Innocentego Wójcika i w kancelarii parafialnej.

 ul. Długa 42
96-515 Teresin
e-mail: siostrymi.niepokalanow@gmail.com

Zdjęcia z Niepokalanowa

Zielona Górazielona_gora4

29 września 1995 r. powstał dom w Zielonej Górze pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie pracujemy jako zakrystianki w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi, a także prowadzimy grupę MI w tej parafii. Promujemy również MI w okolicznych parafiach.

 

ul. Kościelna 11
65-064 Zielona Góra
e-mail: siostrymi.zielonagora@gmail.com

Zdjęcia z Zielonej Góry

kosina1Kosina

Od 2000 roku prowadzimy zakład opiekuńczo-pielęgnacyjnego im. bł. Achillesa w Kosinie. Świadcząc miłosierdzie wobec potrzebujących staramy się stworzyć ludziom starszym i chorym atmosferę prawdziwego domu rodzinnego, w którym promieniuje miłość i każdy czuje się potrzebny.

 

Kosina 180
37-112 Kosina
tel. +48 17 224 62 91
e-mail: siostrymi.kosina@gmail.com

 Zdjęcia z Kosiny

Przemyślprzemysl4

Dnia 8 września 2005 r. podjęłyśmy pracę w diecezjalnym Radiu FARA w Przemyślu. Wykorzystując fale radiowe do zbliżania ludzi do Boga i Niepokalanej, włączamy się przez ten środek masowego przekazu do ewangelizacji i katechizacji radiosłuchaczy.

 

 

ul. Grodzka 11
37-700 Przemyśl
e-mail: siostrymi.przemysl@gmail.com

Zdjęcia z Przemyśla