Rycerskie spotkanie
W niedzielę przy figurce Niepokalanej, wśród żarzących się dwóch świec, (tak jak się odbyło pierwsze spotkanie MI w Rzymie) 16 października 2016 roku, spotkały się w Strachocinie Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej wraz z Reginą, przedstawicielką młodzieży zaciągniętej pod sztandar Niepokalanej.
Było to spotkanie dla okazania wdzięczności Niepokalanej za dar Jej Rycerstwa i dla powiększenia Jej chwały, w ramach dzielenia się Słowem Bożym, w jedności ze słuchaczami Radia FARA. Tego dnia nie sposób było nie odnaleźć echa wydarzenia sprzed 99 lat w niedzielnej perykopie ewangelicznej o niesprawiedliwym sędzim. Jeżeli on wziął w obronę wdowę naprzykrzającą się mu, to cóż powiedzieć o potędze miłującego Serca Niepokalanej Matki, do której o obronę od zła, dniem i nocą woła tyle serc. A czyż siłą do zachowania wiary, o którą pytał na końcu perykopy Pan Jezus, nie jest wpatrywanie się w pełne zawierzenia Bogu Jej życie?
16 października br. minęła 99 rocznica założenia Rycerstwa Niepokalanej. Założył je w Wiecznym Mieście Św. Maksymilian Maria Kolbe, wówczas polski kleryk franciszkańskiego Zakonu. Jego wrażliwe na wszelki przejaw zła, serce, zostało wstrząśnięte tym co zobaczył na ulicach Rzymu: masońskie pochody, idące w stronę Watykanu, bluźniące Kościołowi Świętemu i Papieżowi. Okazją była 200-setna rocznica powstania wielkiej loży masońskiej. Widok ten wywołał pragnienie obrony Kościoła Świętego i Namiestnika Chrystusa, a także ratowanie biednych dusz, dających posłuch podszeptom wszelkim przewrotnym naukom, odciągającym od wiary świętej, a skierowującym na drogę niewoli duchowej. Ona jest gorsza od niewoli doczesnej, mówił św. Maksymilian.
Natchnieniem stała mu się sama Niepokalana, której był kochającym i wiernym synem.
20 stycznia, w 75. rocznicę objawienia Niepokalanej Alfonsowi Ratisbonne’owi, Maksymilian otrzymał natchnienie, by założyć stowarzyszenie maryjno-apostolskie: Rycerstwo Niepokalanej. Zrozumiał, że skoro Maryja wyprosiła łaskę nagłego nawrócenia dla Żyda ateisty, Ona zwycięży również innych wrogów Kościoła. Wraz z sześcioma współbraćmi, studentami Kolegium Serafickiego, za pozwoleniem przełożonych, założył późnym wieczorem 16 października 1917 r. Rycerstwo Niepokalanej (łac. Militia Immaculatae, w skrócie MI ) dla ratowania Kościoła i dusz ludzkich pod sztandarem Niepokalanej, depczącej głowę węża.
Jego istotą i podstawowym warunkiem jest osobiste oddanie się Niepokalanej. Znakiem zewnętrznym jest Cudowny Medalik. MI ma cel apostolski – pogłębienie świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego, nawrócenie i uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.
I Ty też możesz walczyć dla Niepokalanej modlitwą, przykładem życia.
Możesz zostać Jej Rycerzem! Jak to uczynić, dowiesz się tutaj.
Zachęcamy do galerii i archiwum dźwiękowego Ojców Franciszkanów odpowiedzialnych za Rycerstwo Niepokalanej w Polsce i na całym świecie.
A także do wysłuchania konferencji o. Stanisława M. Piętki OFMConv, Prezesa Narodowego MI w Polsce, które wygłosił do Rycerzy w Sanoku 17 września 2016 roku.
Konferencja 1 – o. Stanisław M. Piętka OFMConv
Konferencja 2 – o. Stanisław M. Piętka OFMConv