Jest zakątek na tej ziemi…

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej jest najbardziej rozpoznawaną ikoną i utożsamianą z Polską, której od wieków przewodzi jako Matka i Królowa. Przypadająca 26 sierpnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej jest najważniejszym świętem maryjnym na Jasnej Górze – naszej duchowej stolicy.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to największa uroczystość jasnogórska. O ustanowienie specjalnego święta „Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej” ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Wówczas Kongregacja Obrzędów zezwoliła jednak jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej, na terenie której leżała Częstochowa. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej na dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry. W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła w Polsce od 1956 r.

Za: news.jasnagora.pl