Królowa Różańca świętego

Święto Matki Bożej Różańcowej to wyraz wdzięczności Kościoła Świętej Bożej Rodzicielce za opiekę. W XV w. Europie i całemu chrześcijaństwu zagrażało ogromne niebezpieczeństwo ze strony nawały tureckiej. Wobec zagrożenia zawiązała się koalicja państw sprzymierzonych i nie mniej liczna koalicja bractw różańcowych. Decydująca bitwa, w której Półksiężyc poniósł druzgocącą klęskę, odbyła się 7 października 1571 r. pod Lepanto.

Jako dziękczynienie Bogu za łaskę zwycięstwa 17 marca 1672 r. papież Pius V ustanowił święto zwycięstwa Maryi Dziewicy (Fastum Beatae Mariae Virginis de Victoria), obchodzone 7 października.

Rok później papież Grzegorz XIII zmienił nazwę wspomnienia i termin, polecił je obchodzić pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w pierwszą niedzielę października, ale tylko w kościołach i kaplicach pod Jej wezwaniem.

Klemens XI 3 października 1716 r. rozszerzył święto na cały Kościół. Leon XIII, nazwany „papieżem Różańca” (napisał trzynaście encyklik o Różańcu i ustanowił nabożeństwa różańcowe), podniósł je do najwyższej rangi liturgicznej – duplex majus, natomiast decyzją Piusa X od 1913 r. święto wróciło do swej pierwotnej daty – 7 października, w rocznicę zwycięstwa uproszonego na Różańcu.

Różaniec święty jest modlitwą Kościoła już od przeszło ośmiu wieków. Niezliczone są łaski, które stały się udziałem wiernych przez tę modlitwę. Już w czasach starożytnego chrześcijaństwa posługiwano się kamyczkami lub ziarenkami w odliczaniu pacierzy. Zwyczaj ten praktykowali zwłaszcza pustelnicy egipscy w V w.

Różaniec Święty wiąże się z postacią św. Dominika, który przystąpił do walki z herezją katarów, głosząc Ewangelię. Mówił płomienne kazania, przeplatając je modlitwą „Zdrowaś Maryjo” w połączeniu z rozważaniem różnych tajemnic zbawienia.

Na początku XIII w. św. Dominik już posługiwał się Różańcem. Niektórzy twierdzą, że Różaniec objawiła mu Matka Boża, ale nie jest to potwierdzone.

W Strachocinie, na wzgórzu Bobolówkowym przez cały miesiąc październik, licznie zgromadzeni wierni, odmawiają różaniec przy niedawno poświęconej kaplicy Pani i Królowej Polski. Modlitwie tej przewodniczy kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli – ks. Józef Niżnik. 

Zapraszamy do galerii.