Spotkały się przy Sercu Mamy

Tegoroczne wakacje z Niepokalaną, czyli rekolekcje dla dziewcząt w naszym Oratorium św. Józefa, był to wyjątkowy czas spędzony przy Sercu Mamy! Od 9 do 13 sierpnia 2023 r. prawie 40 dziewczyn w różnym wieku słuchało konferencji, trwało na modlitwie i tworzyło radosną wspólnotę podczas nieraz dość nietypowych punktów programu.

Każdy dzień rekolekcji poświęcony był kolejnej radosnej tajemnicy różańcowej. Ich treść pomagali zrozumieć uczestniczkom strachocińscy kapłani: ks. Józef Niżnik, proboszcz parafii, i ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz. Oprócz konferencji dziewczyny rozmawiały na te tematy w grupach.

A zatem razem z Maryją ze Zwiastowania szukały tych momentów, kiedy Bóg przemawia do nich w codzienności, a z Matką podążającą do św. Elżbiety uczyły się pokonywać siebie dla dobra innych. Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia, uświadamiały sobie jak bardzo są obdarowane i jak pełen cudów jest każdy dzień ich życia. Wreszcie z Matką Bożą ofiarującą Jezusa w świątyni patrzyły na to, jaką część siebie, swojego czasu, swoich spraw oddają Bogu, i na koniec prosiły, by nigdy nie zgubić Jezusa.

Z Dobrym Bogiem i z Niepokalaną mogły spotkać się w różnej formie. Oprócz codziennej Eucharystii każdego dnia odmawiały różaniec, uczestniczyły też w drodze krzyżowej i adoracji Najświętszego Sakramentu. Jak same mówiły pod koniec rekolekcji, szczególnie przeżyły modlitewne spotkanie z Maryją pod rekolekcyjnym hasłem „Przy Sercu Mamy”.

A jakie były mniej typowe punkty rekolekcji? Przede wszystkim dziewczyny z wielkim zaangażowaniem włączyły się w warsztaty wykonywania ikon. Metodą decoupage na małej desce każda z nich przygotowała obraz Maryi z Dzieciątkiem, który symbolicznie towarzyszył tym rekolekcjom. Zajęcia prowadzili zaprzyjaźnieni z siostrami Katarzyna i Grzegorz z Łodzi.

Innym wydarzeniem budzącym bardzo dużo pozytywnych emocji był „teleturniej” pt. „Dama, jakiej nie powstydzi się żadna mama”. Spotkanie prowadzone przez siostry w teatralnych strojach miało na celu przybliżyć uczestniczkom podstawowe zasady savoir-vivre’u. Dużo radości było także podczas spotkania przy ognisku i grillu.

Dla nas najważniejsze było jednak, by podprowadzić dziewczęta do Niepokalanej i zachęcić je do oddania Jej swojego życia. Oprócz modlitwy służyły temu spotkania dotyczące Rycerstwa Niepokalanej  prowadzone przez s. Agnieszkę M. Podczas jednej z konferencji przybliżyła ona uczestniczkom część „Aktu poświęcenia się Niepokalanej” św. Maksymiliana.

Inną propozycję przekazała animatorka Agnieszka Pawełek z Manasterza. Poprowadziła ona przykładowe rycerskie spotkanie, jakie można zrobić w grupie parafialnej, oraz pokazała, jak działa wspólnota z Manasterza.

Cel został osiągnięty. Prawie wszystkie dziewczyny, które jeszcze nie były rycerkami Niepokalanej, zdecydowały się powierzyć Jej swoje serce. Do Rycerstwa Niepokalanej wstąpiło 15 dziewcząt, a uroczystemu obrzędowi przyjęcia do MI przewodniczył gościnnie zaproszony o. Marek Iwański, franciszkanin.

Mamy nadzieję, że każda z uczestniczek, która zaczerpnęła miłości z Serca Maryi, będzie rozwijać tę relację, wzrastając w dziecięcym zaufaniu wobec Tej, którą na drogę do nieba dał nam sam Jezus.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byli zaangażowani w te rekolekcje, a było to rzeczywiście spore grono. Wspomniani wyżej kapłani, którzy przekazywali słowo i sprawowali sakramenty; s. Judyta M., która podjęła się zorganizowania tego czasu i czuwania nad całością; s. Agnieszka M., s. Hiacynta M. i postulantka Anita, które prowadziły grupy; s. Paulina M. prowadząca śpiew; rycerki Niepokalanej: Małgorzata z Jędruszkowiec, Aleksandra z Długiego, Agnieszka z Manasterza i Jowita z Kostarowiec, które były animatorkami, dzielnie wspierając siostry; oraz Katarzyna i Grzegorz z Łodzi, którzy cierpliwie wyjaśniali, jak wykonać maryjną ikonę. Nie można zapomnieć oczywiście o siostrach, które przygotowywały posiłki i otaczały nas modlitwą. Niech Niepokalana wszystkim wynagrodzi!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Relacja z rekolekcji pojawiła się także w Radiu FARA:

Oraz filmiku