Początek końca aborcji?

Miesiąc temu zakończyliśmy krucjatę modlitewną Adwent dla życia 2022, a już za niespełna miesiąc rozpoczniemy kolejną 40 dni dla życia. Dziękujemy za udział w poprzedniej krucjacie, bo obrońcy życia, a wśród nich Wy, przyjaciele naszej siostrzanej wspólnoty, zadeklarowali ponad dwukrotnie więcej godzin modlitwy niż wynika z matematycznego wyliczenia – podobnie zresztą jak w poprzednich edycjach. Liczymy na Wasze zaangażowanie w nową krucjatę, zwłaszcza że widać już owoce naszej modlitwy, a z drugiej strony nadal potrzeba ratować życie tak wielu niewinnych i bezbronnych.
Czy wierzymy w to, że aborcja może się skończyć? Są tacy, co wierzą i… modlą się.
Może się wydawać, że my chrześcijanie nie mamy wpływu na los najniewinniejszych i bezbronnych, poczętych i nienarodzonych dzieci, bo i tak ostatecznie wszystko rozstrzyga się w parlamentach i gabinetach wielkich tego świata, że tam również będą się rozstrzygać losy dzieci, a my szarzy obywatele niewiele możemy pomóc czy zmienić. A jednak…
Choć zwolennicy zabijania niewinnych poczętych dzieci wciąż próbują przekonać opinię publiczną, że aborcja to prawo człowieka, a czynią to nawet przez parlamenty, organizacje narodowe i międzynarodowe, przez media i edukację, to jednak coraz częściej słyszymy o konkretnych owocach trudu i modlitwy obrońców życia.
W naszej Ojczyźnie od 30 lat prawo do życia jest zagwarantowane przez Konstytucję RP, choć polskie ustawodawstwo dopuściło pewne wyjątki, nazywane powszechnie ‘kompromisem aborcyjnym’. Od tego czasu jesteśmy świadkami próby sił i argumentów między zwolennikami a przeciwnikami aborcji. Chyba najpoważniejszą konfrontację przeżyliśmy, gdy 22.X.2020 r. ogłoszono wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający niezgodność z Konstytucją RP przesłanki eugenicznej, a w odpowiedzi środowiska proaborcyjne rozpętały protesty pod szyldem „Strajku kobiet”. To z pewnością nie koniec tych zmagań, ale ufamy, że modlitwa, pokora, łagodność i wytrwałość obrońców życia przeważy nad agresją zwolenników aborcji, in vitro i innych procedur i przejawów cywilizacji śmierci.
Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach także, a może przede wszystkim, w USA. To ważne, ponieważ to w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 1973 r. doszło do rozprawy sądowej Roe przeciwko Wade, której wyrok otworzył możliwość prawnej legalizacji aborcji, a ponadto tam powstała największa organizacja proaborcyjna, działająca także w innych krajach – Planned Parenthood. Ostatnie lata przyniosły jednak pozytywne zmiany. Najpierw w 2017 r. ówczesny prezydent USA pozbawił dotacji federalnych wspomnianą organizację i jej podobne, a w czerwcu 2022 r. Sąd Najwyższy uchylił przełomowe orzeczenie z 1973 r., co umożliwiło ograniczenie prawa do aborcji na poziomie poszczególnych stanów. I już się to dzieje – we wrześniu 2022 r. wprowadzono zakaz lub ograniczenie w 24 stanach Ameryki (jak przyznają sami zwolennicy aborcji).
Prawo ma wymiar wychowawczy i wpływa na ocenę poszczególnych zachowań i wybory dokonywane przez zwykłych obywateli, dlatego bardzo ważne są te wspomniane zmiany, wprowadzone w prawie największego demokratycznego kraju świata, za jaki uważa się USA, i w ustawodawstwie naszej Ojczyzny. Jednak nie możemy ustawać w działaniu na rzecz obrony życia, bo, jak podaje strona Vatican News, aborcja nadal jest pierwszą przyczyną zgonów w świecie, a liczba dokonanych aborcji w roku 2022 niestety wzrosła – z 42,6 do 44 milionów.
Dla uczciwego człowieka szacunek do każdego ludzkiego życia jest oczywistą powinnością, bo każde życie jest cenne jak jego własne życie. Słuszny osąd sumienia mówi mu, że dobro należy czynić, a zła unikać, czyli chronić życie, a nie zabijać. Św. Jan Paweł II określał aborcję i każde inne zabicie niewinnego człowieka nieporządkiem moralnym. Dla nas, ludzi wierzących, obowiązek obrony życia wypływa z przykazania „Nie zabijaj” i nowego przykazania, które dał nam Pan Jezus: „Miłujcie się wzajemnie… jak Ja was umiłowałem”, czyli do oddania własnego życia, do daru z siebie za innych.
Najwyższą instancją w świecie jest sam Pan Bóg – Stwórca, Prawodawca i Dawca życia, a przecież dla Pana Boga nie ma nic niemożliwego. Wierzymy, że wiele z tych pozytywnych zmian dokonuje dzięki modlitwie ludzi wierzących. Ośmielamy się uważać, że to dobro dzieje się także dzięki krucjatom za życie, które organizowane są w wielu miejscach świata, ostatnio także przez nas. A skąd zaczerpnęliśmy pomysł, by podjąć taką właśnie formę działania na rzecz obrony życia nienarodzonych?
Niedawno w języku polskim ukazała się książka, która nosi taki właśnie tytuł „Początek końca aborcji”, a opowiada historię amerykańskiej krucjaty pro-life 40 dni dla życia. Jej uczestnicy dwukrotnie w ciągu roku podejmują trwającą nieustannie przez 40 dni modlitwę, zwłaszcza przed klinikami aborcyjnymi (ale nie tylko, bo zdarza się, że modlą się też więźniowie) w intencji dzieci poczętych, zagrożonych aborcją, kobiet, zamierzających zabić własne dziecko, ojców i innych osób, od których zależy los nienarodzonych, oraz pracowników tychże klinik. Znajdziemy w tej książce liczne świadectwa o szczególnych łaskach, otrzymanych przez osoby polecane w krucjatach: niespodziewanych nawróceniach, rezygnacjach z dokonania aborcji, decyzjach odejścia z pracy w klinikach albo wręcz ich zamknięcia (jak w filmie Unplanned, opowiadającym o nawróceniu Abby Johnson). Pierwszy raz kampania 40 dni dla życia zorganizowana została w 2007 r. Oficjalnie celem obrońców życia zjednoczonych w tym ruchu jest powstrzymanie aborcji i pomoc matkom w ocaleniu życia ich nienarodzonych dzieci. Według statystyk z 2021 r., dotychczas z aborcji zrezygnowało ponad 19 tys. kobiet, z pracy w przemyśle aborcyjnym zwolniło się ponad 220 pracowników, a 112 klinik zostało zamkniętych.
Z czasem do amerykańskiej krucjaty zaczęli dołączać obrońcy życia z innych krajów. W ubiegłym roku 2022 brało w niej udział 558 miast na całym świecie, m.in. w Japonii i na Kubie, a w Polsce inicjatorami krucjaty była młodzież z KSM Diecezji Legnickiej, która zorganizowała akcję już 11 razy.
W Wielkim Poście 2021, jeszcze w atmosferze protestów spod znaku „Strajku kobiet”, po lekturze wspomnianej książki, jako Rycerze Niepokalanej skupieni przy parafii św. Jadwigi Śl. w Zielonej Górze, zapragnęliśmy podjąć podobną modlitwę. Początkowo zamierzaliśmy dołączyć do krucjaty młodzieży z Legnicy. Jednak ostatecznie postanowiliśmy podjąć wyzwanie naszej Prezes Rycerstwa Niepokalanej parafii konkatedralnej w Zielonej Górze Eli Banaszkiewicz, by samodzielnie zorganizować grupę obrońców życia nie tylko z parafii i nie tylko z Zielonej Góry, ale gdziekolwiek uda nam się dotrzeć z naszą propozycją. Pan Bóg pobłogosławił naszej idei i uczestnicy krucjaty zadeklarowali wiele więcej godzin modlitwy niż to było konieczne. Był to spory trud, ale w jesieni pojawiła się myśl, by podobną krucjatę zorganizować w Adwencie, bo to czas, który jest jakby wyjątkowo dedykowany trosce o życie poczęte i nienarodzone, bo przecież wraz z Maryją oczekujemy na narodziny Boskiego Syna. Tym razem nazwaliśmy krucjatę Adwentem dla życia. I znów obrońcy życia stanęli na wysokości zadania. Powtórzyliśmy krucjatę w Wielkim Poście 2022 r. Także ta edycja, już trzecia, została podjęta i wypełniona modlitwą dotychczasowych i nowych uczestników.
Po raz czwarty organizowaliśmy modlitewną krucjatę Adwent dla życia 2022, w której uczestnicy zadeklarowali ponad dwukrotnie więcej godzin modlitwy niż wynika z matematycznego wyliczenia – podobnie jak w poprzednich edycjach. „I znów opasaliśmy naszą modlitwą wschód i zachód Polski, a także świat, gdyż jak w każdej krucjacie modlą się z nami siostry Rycerki Niepokalanej z Japonii” – dzieli się Ela Banaszkiewicz, kierująca komitetem organizacyjnym krucjat 40 dni dla życia i Adwent dla życia.
Pragniemy inicjatywę kontynuować w kolejnych okresach Wielkiego Postu i Adwentu, więc warto zachować ulotki z poprzednich edycji krucjaty, by przed kolejnym Wielkim Postem lub Adwentem znów zajrzeć na stronę parafii konkatedralnej w Zielonej Górze i ponownie włączyć się w modlitwę. Dziś zapraszamy wszystkich dotychczasowych i nowych uczestników do podjęcia modlitwy w Środę Popielcową 22 lutego 2023 r. – rozpoczynamy Mszą św. o godzinie 18.00 w konkatedrze zielonogórskiej, a zakończymy w Niedzielę Palmową 2 kwietnia o godzinie 13.00 indywidualną modlitwą Anioł Pański. Można wybrać w tym okresie ‘na konkretną godzinę’ lub ‘okresowo’ ½ godziny i wpisać się przez formularz, zamieszczony na stronie lub facebooku parafii konkatedralnej w Zielonej Górze (planujemy udostępnić formularz jeszcze w styczniu br.). [Drobna uwaga: wchodząc na formularz i wybierając opcję ‘na konkretną godzinę’, można wejść w link z tabelką z aktualnym stanem zapisów i sprawdzić, które godziny są jeszcze wolne – zachęcamy, by jeśli to możliwe wybrać najpierw właśnie te godziny].
Modląc się w intencji obrony życia niewinnych dzieci, jako rycerze Niepokalanej pragniemy w ten sposób naśladować naszego założyciela św. Maksymiliana M. Kolbego, który oddając życie za ojca rodziny, ratował też jego dzieci, i pamiętamy także słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, która też należała do Rycerstwa Niepokalanej: „…jestem tego pewna, że największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja”.
Patronką naszej krucjaty jest Niepokalana, której oddajemy nasze dzieło i wszystkie osoby polecane i biorące udział w krucjacie: „Maryjo, jesteś Wielka, jesteś Pomocą, Pocieszeniem i Wybawieniem. Pokazujesz, że gdy zawierzamy Tobie i oddajemy w Twoje ręce swoje sprawy i troski, Ty działasz w naszym życiu…” (z modlitwy prezes Eli Banaszkiewicz).
Spotkajmy się zatem w modlitwie do Pana życia przez Serce Niepokalanej za najniewinniejszych z niewinnych, za bezbronne dzieci poczęte, zagrożone aborcją, oraz za wszystkich, od których zależy ich los, życie i szczęście!