Postscriptum do Adwentu dla Życia AD 2021

Nie ma bardziej adekwatnego czasu jak Adwent do podjęcia wzmożonej troski i modlitwy w intencji nowego życia. Myśli płyną wówczas zgodnie z treścią i wydarzeniami, przywoływanymi w liturgii Kościoła. Patrząc na Maryję i Józefa, Zachariasza, Elżbietę i Jana Chrzciciela, słuchając proroctw Izajasza, ewangelisty Starego Testamentu, o mającym narodzić się Mesjaszu, nabieramy jeszcze większej pewności o wartości każdego, nawet najmniejszego życia, i większego męstwa ku jego obronie. Można wręcz poczuć, że życie dzieci, które bronimy, jest tak ważne jak życie naszego Zbawiciela, że modląc się za współczesne dzieci nienarodzone, bronimy samego Jezusa. Nasza krucjata za życiem znów pobudziła więcej chętnych, a raczej przyniosła więcej zadeklarowanych godzin modlitwy niż to było konieczne, by zachować ciągłość modlitwy za życiem przez 27 dni Adwentu.
Wśród uczestników krucjaty byli różni ludzie z różnych miejsc i w różnym wieku. Niektórzy zasługują na szczególną uwagę:
Jedna z parafianek zielonogórskiej Konkatedry, która od lat ma zwyczaj wstawania o 4 w nocy, by zapoznawać się z czytaniami na dzień bieżący i komentarzami do nich, przyjęła z radością wiadomość, że może wzbudzić odpowiednią intencję i w ten sposób dołączyć do naszej krucjaty. Emerytowana nauczycielka, poetka i redaktorka prasowa i radiowa z Przemyśla, ucieszyła się na wieść o naszej krucjacie i od razu zadeklarowała codzienną 1-godzinną modlitwę w intencji obrony życia. Pod koniec Adwentu stwierdziła, że tak się przyzwyczaiła do tej modlitwy, że postanowiła ją kontynuować po zakończeniu krucjaty. Emerytka z Legnicy, która mówi, że nie potrafi odmówić więcej niż 10-tek różańca, postanowiła w ramach krucjaty czytać Pismo święte. Zafascynowała ją ta forma modlitwy tak bardzo, że często czytała kolejne rozdziały Biblii dłużej niż zadeklarowane ½ godziny każdego dnia krucjaty. Bardzo schorowana starsza pani z Wrocławia chętnie włączyła się w naszą krucjatę, deklarując odmówienie codziennie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Choć nie mogła niestety wskazać konkretnej godziny i nie znalazła się zatem w naszym grafiku, ale jej modlitwa wzmocniła intencje innych uczestników krucjaty. Urszula, po raz drugi uczestnicząc w naszej krucjacie, z obawy, że nie wytrwa, nie chciała zadeklarować od razu większej liczby godzin, ale obiecała, że po każdej modlitwie zadzwoni lub wyśle sms. Przez 27 dni Adwentu regularnie wysyłała codziennie 1 godzinę swojej ofiary.
Pomysł akcji Adwent dla Życia AD 2021 to niejako kontynuacja zorganizowanej w Wielkim Poście AD 2021 krucjaty 40 Dni dla Życia. Pierwsza akcja została zainspirowana i zorganizowana zgodnie z potrzebą czasu, w którym żyjemy, sytuacji w naszej Ojczyźnie oraz trwającymi wówczas demonstracjami, żądaniami aborcyjnymi, aktami nienawiści i promowaniem ideologii śmierci. Zamiarem organizatorów była pokojowa demonstracja wiary, która jest w stanie pomóc i uzdrowić tą sytuację. Decyzję o powstaniu krucjaty 40 Dni dla Życia podjęła wspólnota Rycerstwa Niepokalanej pod przewodnictwem Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej przy Konkatedrze. Sprawa nienarodzonych dzieci jest bardzo bliska wspólnocie konkatedralnej.
Krucjatę rozpoczęliśmy 28 listopada 2021 r. Mszą św. o godz. 11.00 w intencji wszystkich uczestników akcji i w deklarowanej, szeroko rozumianej intencji ratowania życia, a zakończyliśmy modlitwą Anioł Pański o godz. 12.00 w Wigilię 24 grudnia.
Chcieliśmy szturmować niebo modlitwą o ratowanie każdego życia – nie tylko od poczęcia do narodzin, ale i objąć modlitewną troską rodzinę tracącą dziecko oraz całe rodziny borykające się z problemami przyjęcia życia. Prosiliśmy o otwarte serca dla lekarzy i zawierzaliśmy cały personel medyczny, prosząc o poszanowanie życia na końcowym jego etapie. Celem akcji była modlitwa o przemianę serc zwolenników aborcji, ratowanie dzieci nienarodzonych, ich matek i ojców oraz całych rodzin. Jest to temat bardzo ważny dziś w naszej Ojczyźnie.
Czas 27-dniowej Krucjaty dobiegł końca. Akcja spełniła oczekiwania organizatorów. Założyliśmy 624 godziny modlitwy. Do akcji wpłynęły zgłoszenia z zadeklarowanymi 1439,5 godzinami modlitwy z 48 parafii z całego kraju. Udział wzięli wierni m.in. z Wrocławia, Pleszewa, Legnicy, Głuchowa, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Warszawy, Sanoka, Przemyśla, Kalisza oraz z Podkarpacia.
Parafie zielonogórskie, które wzięły udział w Krucjacie to:
1 Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej
2 św. Józefa Oblubieńca
3 Matki Bożej Nieustającej Pomocy
4 św. Alberta Chmielowskiego
5 Najświętszego Zbawiciela
6 św. Stanisława Kostki
7 Matki Boskiej Częstochowskiej
8 Miłosierdzia Bożego
9 Najświętszej Trójcy
10 Podwyższenia Krzyża Świętego
11 św. Franciszka z Asyżu
12 Wniebowzięcia NMP

W akcji Adwent dla Życia 2021 modliły się Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej w Japonii, które w modlitwie codziennej wsparły naszą Krucjatę od 5 grudnia do 24 grudnia 2021 r. Krucjata wsparta została przez media o zasięgu miejskim i ogólnopolskim oraz przez Tygodniki Niedziela i Gość Niedzielny. Uczestnicy Krucjaty potwierdzali entuzjazm w podjęciu modlitwy i potrzebę zainicjowanej akcji modlitewnej. Kontakt telefoniczny zaowocował dawanymi przez nich świadectwami oraz utwierdził o słuszności powziętych decyzji.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud modlitwy w naszej akcji, tym, którzy zapisali się, ale także tym, którzy w niej uczestniczyli duchowo. Wszystkich serdecznie zapraszamy do włączania się w kolejne nasze krucjaty modlitewne.

Zespół Organizacyjny Krucjaty Adwent dla Życia
Rycerstwa Niepokalanej przy Konkatedrze w Zielonej Górze