Relacja z dni skupienia dla dziewcząt
W dniach 19-22 sierpnia 2021 roku, odbyły się dni skupienia dla dziewcząt, które w tym roku prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., postulantka Wiktoria, aspirantka Anita oraz dwie animatorki Agata i Marcelina. Nie zabrakło też gości, którzy ubogacali nasz wspólny czas. Do Zagrody Niepokalanej przybyło 17 uczestniczek. Hasłem przewodnim był fragment z Ewangelii św. Jana 6, 68: Panie, do kogóż pójdziemy?
Dzień I
Rozpoczęłyśmy wspólny czas od spotkania organizacyjno-zapoznawczego, na którym każda z dziewcząt powiedziała coś o sobie, a następnie w formie zabawy, sprawdziłyśmy jak działa nasza pamięć, na ile udało nam się zapamiętać swoje imiona. Kolejnym punktem była konferencja ks. Józefa Niżnika – proboszcza parafii w Strachocinie, który wprowadził nas w temat uczty Eucharystycznej. Wraz z wybiciem dzwonów na Anioł Pański dziewczęta zgromadziły się w kaplicy, by napisać list do Maryi, opowiadając Jej o wszystkich sprawach, które trzymają głęboko w sercu. Matka Boża zawsze prowadzi do Jezusa, a więc po napisaniu listu, uczestniczki podążyły na pustynię, aby sam na sam spotkać się z Panem Jezusem, rozważając Słowa z Ewangelii na dany dzień.
Czas po obiedzie był przeznaczony na zażycie odrobiny świeżego powietrza, przy grze w siatkówkę, bo przecież w zdrowym ciele, zdrowy duch. Naszym popołudniowym gościem była s. Agnieszka M., która przyszła do nas z konferencją. Opowiedziała nam o istocie Eucharystii w Jej życiu. Podsumowaniem dzisiejszych wiadomości było spotkanie w grupach: czerwonej, której patronowali błogosławieni Męczennicy z Peru i żółtej święty Maksymilian M. Kolbe. Gdy już podzieliłyśmy się przeżyciami minionego dnia, udałyśmy się do kościoła na najważniejsze punkty: adorację Najświętszego Sakramentu i Msze Świętą.
Tego dnia kolacja była w plenerze. Na ognisku smażyłyśmy kiełbaski i chlebek. Gdy już pojadłyśmy, nadszedł czas by spalić trochę kalorii. Animatorka Agata przygotowała różnorodne tańce. Uwieńczeniem dnia było odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego oraz wsłuchanie się w słowa św. Jana Pawła II, który tłumaczył poszczególne części tej modlitwy, a także przeproszenie i podziękowanie Panu Jezusowi za cały miniony dzień.
Dzień II
Dzisiejszy dzień rozpoczęłyśmy pacierzem porannym, po którym udałyśmy się na śniadanie. O godzinie 9:00 przyszedł do nas ks. Tomasz Sieradzki – wikariusz parafii w Strachocinie, opowiedział nam o miłości wobec Boga i drugiego człowieka. Kolejnym punktem był śpiew, którego uczyłyśmy się by móc nim ubogacić liturgię. Niespodzianką dzisiejszego dnia był przyjazd ojców franciszkanów o. Rafała M. Antoszczuka i o. Sylwestra M. Pudło – misjonarza z Burkina Faso.
Najpierw podzielił się swoim świadectwem o. Sylwester M. Opowiedział nam o misjach w Afryce, o tamtejszej kulturze i wierze. Podkreślał jak wielkim szacunkiem obdarzana jest Eucharystia. Pytania do ojca nie miały końca. Pełni wrażeń udaliśmy się na obiad, a po nim był czas na planszówki, a także na zrobienie krzyży, potrzebnych na wieczorną drogę krzyżową. O godzinie 15:30 konferencję wygłosił do nas o. Rafał M., a po niej posługiwał w konfesjonale. Największym dla nas prezentem dzisiejszego dnia była Msza Święta odprawiona przez o. Sylwestra M. w intencji każdej z dziewcząt, ich rodzin i za Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej.
Kolejnym punktem, była kolacja, a po niej Droga Krzyżowa, na której każda z dziewcząt mogła podejść bliżej ołtarza i oddać Panu Bogu swój krzyż, który był symbolem tego co jest dla nich trudne, z czym sobie nie radzą itd. Na zakończenie dnia osoby chętne oglądały film pt: My name is Khan.
- Misje i misjonarzy w Burkina Faso, można wspierać poprzez Fundację Sięgnij Nieba
Dzień III
Dzień rozpoczęłyśmy odmawiając Anioł Pański i jedząc śniadanie. O godzinie 9:00 przybył do nas ks. Józef Niżnik z konferencją o zagrożeniach w Kościele. O godzinie 10:45 dziewczyny wyruszyły na wyprawę po Strachocinie – podchody. Zwiedziły klasztor i jego ogród, kościół parafialny, Bobolówkę, cmentarz, figurę Chrystusa Króla itd. Na podchody wyruszyły dwie grupy: czerwona i żółta. Czerwona rozpoczęła swoją trasę w kościele i dotarła do Matki Bożej Japońskiej, a grupa żółta rozpoczęła u Matki Bożej Japońskiej, a dotarła do kościoła. Po drodze grupy po wykonaniu przeróżnistych zadań zbierały literki, na koniec miały ułożyć z nich hasło. Powstały dwa hasła dla czerwonej: Jezus prowadzi do Maryi, a dla żółtej: Maryja prowadzi do Jezusa. Umęczone dziewczęta, ale i zadowolone z dokonanych wyczynów, wróciły na pyszny obiad.
O 15:30 Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęło się spotkanie z s. Dorotą M. Drozdowską, która wygłosiła konferencję: Maryja – Matka Kościoła. O 17:45 w Kościele dziewczęta poprowadziły różaniec, a potem czynnie wzięły udział w Eucharystii. Obstawiły liturgię, a na ofiarowanie wykonały z s. Kamilą pieśń. Wieczorem nie zabrakło pogodnego wieczoru, a podczas spotkania z Matką Bożą w kaplicy, do Rycerstwa Niepokalanej zostały przyjęte: Iga, Julia, Zosia, Emilka i Ola, które po raz pierwszy uczestniczyły w rekolekcjach u Sióstr.
Dzień IV
Ostatni dzień był również pełny wrażeń. Po śniadaniu było podsumowanie całych rekolekcji i podchodów. Zwycięska – czerwona grupa, otrzymała przepiękne dary z serca, które wcześniej przygotowały dziewczęta. O godz. 10:00 prowadziłyśmy różaniec na Bobolówce i uczestniczyłyśmy w Eucharystii.
Ostatnim punktem rekolekcji było spotkanie z Dawidem Radziejewskim, który dzielił się swoim przywiązaniem do Kościoła Świętego. Jego radosne usposobienie i relacja z Panem Jezusem pomimo cierpienia jakiego doświadcza na co dzień dało do myślenia każdej z nas. Wszystkie dziewczęta wyjechały ze Strachociny ubogacone jego świadectwem.
Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji.