W dniach 17-20 marca Siostry z Niepokalanowa pracujące w redakcji „Rycerzyka Niepokalanej” przebywały na Suwalszczyźnie, północnej części województwa podlaskiego.
Siostry zostały zaproszone przez ojców franciszkanów posługujących w parafii pw. Bożego Ciała w Suwałkach, aby przeprowadzić rekolekcje wielkopostne pośród dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach. Przez trzy dni dzieci poznawały kim jest Niepokalana, jak być Jej rycerzem, dlaczego warto iść przez życie razem z Maryją. Ostatniego dnia uczestnicy rekolekcji oddali Matce Bożej swoje serca i przyjęli Cudowny Medalik.
Dla sióstr ten czas był także okazją do poznania tych terenów i jego uroków, odwiedzenia miejscowości rodzinnych dwóch sióstr ze wspólnoty. Najpierw Siostry zwiedziły pokamedulski klasztor na Wigrach oraz nawiedziły kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu, która znajduje się przy kościele. Były w Sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej, w którym znajduje się cudowna figura Matki Bożej. Figura należy do jednego z trzech znanych typów figur szafkowych Madonny. Wyrzeźbiona w lipowym drewnie, przedstawia postać Najświętszej Maryi Panny siedzącej na tronie, trzymając Dzieciątko Jezus u prawego boku. Rzeźba jest otwierana na boki od szyi Matki Bożej aż do podstawy, tworząc płaszcz opiekuńczy, podtrzymywany rękoma Maryi. Wewnątrz płaskorzeźba wyobraża Boga Ojca siedzącego na tronie, który trzyma krzyż. Nad głową Boga Ojca jest Duch Święty w postaci gołębicy. Na otwartych bokach płaszcza widnieją malowidła 26 postaci różnych stanów, 13 po prawej i po lewej stronie.
W dniu powrotu Siostry nawiedziły Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, które znajduje się na wyspie otoczone przez trzy malownicze jeziora. Niewielka murowana kapliczka stanęła w tym miejscu w 1872 roku. Z zewnątrz wygląda bardzo elegancko, jest ośmioboczna i zbudowana w bardzo nowoczesnym, jak na owe czasy, stylu neogotyckim. Grunt pod kaplicą jest grząski, dlatego trzeba było ją osadzić na 64 grubych palach wbitych w ziemię. Cudowny wizerunek Maryi w kaplicy to kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która liczy już ponad 300 lat.
fot. Archiwum Sióstr











